Mapa Ołomuniec

-

dokładna internetowa mapa Ołomuniec umożliwia wyszukanie dowolnego adresu oraz planowanie trasy dojazdu

Mapa Ołomuniec

Wpisz nazwę miasta, znanej atrakcji turystycznej, adres lub kod pocztowy

mapa Ołomuniec
Mapa Ołomuniec

Podstawowe informacje na temat Ołomuniec

Ołomuniec (czes. Olomouc, niem. Olmütz) – to miasto statutarne we wschodniej części Republiki Czeskiej, na Obniżeniu Górnomorawskim, u ujścia Młyńskiego Potoku i Bystrzycy do Morawy. Miasto jest stolicą kraju ołomunieckiego, powiatu Ołomuniec, a także archidiecezji kościoła rzymskokatolickiego i Czechosłowackiego Kościoła Husyckiego, a także eparchii Kościoła Prawosławnego Czech i Słowacji. Jest ono historyczną stolica Moraw i głównym miastem regionu etnograficznego Haná.

Powierzchnia miasta wynosi około 103 km2, a liczbę mieszkańców szacuje sie na około 102tyś. osób.

Rozległe ołomunieckie Stare Miasto jest drugim, po centrum Pragi, największym zespołem zabytkowym w Czechach. Zabudowa w jego obrębie reprezentuje głównie styl renesansowy i barokowy. Stojąca na Górnym Rynku kolumna Trójcy Przenajświętszej jest wpisana na lista światowego dziedzictwa UNESCO. Równie cenne jest XIX-wieczne śródmieście tworzące wielkomiejski wizerunek miasta oraz dzielnice Klášterní Hradisko i Svatý Kopeček z barokowymi klasztorami. Liczba turystów rocznie odwiedzających miasto jest zbliżona do liczby jego ludności.

Miasto jest jednym z najważniejszych w skali kraju ośrodków administracyjnych, przemysłowych, handlowo-usługowych, akademickich (m.in. Uniwersytet Palackiego) i kulturalnych. Stanowi także ważny węzeł drogowy (drogi ekspresowe w kierunku Brna, Ostrawy/Bielska-Białej i Hradca Králové/Wrocławia) i kolejowy (II korytarz kolejowy z Polski do Austrii i III korytarz kolejowy ze Słowacji przez Ostrawę, Pragę i Pilzno do Niemiec).

Zabytki

Najważniejsze zabytki to:
  • zapisana na liście światowego dziedzictwa UNESCO kolumna Trójcy Przenajświętszej z pozłacanymi posągami (wysokość 35 metrów)
  • XIII wieczny ratusz
  • katedra św. Wacława w Ołomuńcu (wieża ma 100m wysokości)
  • ratusz z socrealistycznym wariantem zegara astronomicznego
  • kościoły: kościół św. Maurycego, kościół św. Michała, kościół Marii Panny Śnieżnej, klasztor Hradisko
  • liczne muzea i galerie

Turystyka i wypoczynek

Ołomuniec jest chętnie odwiedzany przez osoby poszukujące aktywnego wypoczynku. Znajduje się tutaj kompleks aquaparku z licznymi zjeżdzalniami, basenami z termalną wodą, sztucznymi fontannami oraz kawiarniami, barami i sklepami.

Pochodzenie informacji oraz danych statystycznych: Wikipedia
Polecamy także inne popularne mapy i plany miast.
Ciasteczka i Polityka prywatności strony.